شرکت در دوره آموزشی بازآفرینی شهری پایدار

به گزارش روابط عمومی اداره بازآفرینی محلات شهری شهرداری شیراز، دوره آموزشی بازآفرینی شهری پایدار توسط شرکت بازآفرینی شهری ایران با حضور 380 دستگاه اجرایی از سراسر کشور در روزهای دوم تا ششم دی ماه 1397 در دانشگاه تهران برگزار گردید. شرکنندگان در دوره مدیران شهرداری ها، فرمانداران و اعضای مختلف ستادهای بازآفرینی شهری اعم از معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم، سازمان برنامه و بودجه، سازمان های مردم نهاد و ... بوده اند و از شهرداری شیراز، سرپرست اداره بازآفرینی شهری بعنوان مسئول دبیرخانه ستاد شهرستانی بازآفرینی شهری شیراز و شهردار محترم بافت تاریخی و فرهنگی شهر شیراز، در دوره حضور پیدا کردند. این دوره پنج روزه برپایۀ یافتن پاسخ مناسب برای این پرسش که بازآفرینی چیست، از چه طریقی باید اجرا شود، نظام بودجه ای آن چه خواهد بود، برنامه اقدام مشترک به چه شکلی است، این برنامه توسط چه کسانی و با چه روشهایی اجرا می شود، تدوین و برنامه ریزی شد.همچنین توسعه اجتماع محور، توجه به زمینه گرایی در طرح ها و نقش حمایت گر و تسهیل گر دولت از جمله رویکردهایی هستند که در دوره آموزشی بازآفرینی شهری پایدار مطرح شد.
حبیب خراسانی رئیس مرکز مطالعات شرکت بازآفرینی‌ شهری، در اولین دوره ملی آموزش بازآفرینی شهری پایدار با بیان اینکه در برنامه بازآفرینی‌ شهری باید سیاست و راهبرد‌ جدیدی در توسعه شهری به کار گرفته شود، اظهار کرد: با توجه به اتفاقات چند دهه اخیر به ویژه در بافت‌های فرسوده و حاشیه شهرها، طرح بازآفرینی‌ شهری در حوزه تصیمات دولتی تغییر کرده و تبدیل به سیاستی شده که تمام دستگاه‌ها باید برای اجرای هر چه سریع‌تر آن، دخالت کنند.
رئیس مرکز مطالعات شرکت بازآفرینی‌ شهری تأکید کرد: در ماده ۷ آیین طرح بازآفرینی شهری، تمام دستگاه‌ها از جمله شهرداری‌ها مکلف‌ هستند برای جلب مشارکت‌های مردمی، برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام و اطلاع‌رسانی و آموزش را در دستور کار خود قرار دهند. وی با تاکید بر این‌که در بحث بازآفرینی شهری تمام دستگاه‌ها وظایفی دارند که باید انجام بدهند، اظهارکرد:‌ هر اقدام مشترکی بدون این‌که به یک نقطه واحد برسد، امکان محقق شدن ندارد بنابراین در اولین گام نیازمند آموزش و برنامه‌ریزی در تمام امور هستیم.
محمد سعید ایزدی، معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی در سومین روز برگزاری اولین دوره آموزشی بازآفرینی شهری پایدار اظهارکرد: این دوره آموزش نوعی هم اندیشی برای هم افزایی در خصوص پیشبرد سیاست های بازآفرینی با هدف افزایش کیفیت زندگی شهری است. وی با اشاره به اینکه بازآفرینی شهری از سال 92 جایگزین سیاست های قبلی بهسازی و نوسازی شهری شده، گفت: آخرین اقدام برای نهادینه کردن سیاست های بازآفرینی شهری تصویب سند سیاست های اجرایی این برنامه، در شورای عالی معماری و شهرسازی است ایزدی با بیان اینکه، نوع نگاه به بازآفرینی شهری به عنوان رویکرد، سیاست و برنامه، سه نگاه متفاوت است، افزود: بنابراین باید در ابتدا نوع نگاه خود را مشخص و سپس بر اساس آن جلو رفت. وی با اشاره به اینکه امروز شهرهای ما در ابعاد مختلف ایمنی، امنیت، هویت و ... دچار مشکل هستند ادامه داد: در برخی شهرها زیست پذیری دچار مخاطره و حتی تنفس به دلیل آلودگی هوا غیرممکن شده است.
هوشنگ عشایری در چهارمین روز برگزاری اولین دوره آموزشی بازآفرینی شهری پایدار اظهارکرد: 15 سال پیش در این روز زلزله دلخراش شهر بم موجب از دست رفتن و آسیب دیدن شمار زیادی از شهروندان این شهر شد.  وی ضمن بیان تسلیت به مناسبت سالروز زلزله بم، بیان کرد: اگرچه این سانحه بسیار دلخراش بود اما موجب توجه جدی مردم، مسئولین و مدیران شهری به حوزه ایمنی شد.
عشایری با اشاره به اینکه بالغ بر 90 درصد خاک سرزمین ما در نوار زلزله قرار گرفته، گفت: 33 مورد از 44 بلای طبیعی ثبت شده جهان در کشور ما اتفاق می افتد و در سال جاری بالغ بر 120 زلزله بالای 4 ریشتر در کشور حادث شده است.
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران بیان کرد: تهدیدات موجود در حوزه حوادث طبیعی در کشور، توجه خاص همه حوزه های مدیریت شهری به موضوع تاب آوری و نگاه خاص به پایداری را در شهرها می طلبد که بازآفرینی شهری نیز به دنبال دستیابی به مفهوم آن است.  وی با اشاره به اینکه بالغ بر 30 درصد جمعیت شهری در بافت های مورد هدف بازآفرینی ساکن هستند، افزود: این یعنی تراکم جمعیت ساکنین محلات بازآفرینی شهری نسبت به بقیه نقاط شهری بسیار بالا است.  عشایری با بیان اینکه جمعیت ساکن محلات مورد هدف بازآفرینی شهری نزدیک به 20 میلیون نفر هستند، بیان کرد:3.5 میلیون واحد مسکونی در محلات هدف بازآفرینی دچار مشکل و نیازمند نوسازی هستند.  وی با اشاره به اینکه بازآفرینی شهری باید پاسخگوی بخشی از نیاز های ضروری ساکنان محلات باشد، گفت: این برنامه با دو هدف کیفی تعریف شد که شامل افزایش کیفیت زندگی شهروندان و ارتقای زیست پذیری می شود.
در روز پنجم دوره مذکور، به بررسی تجربه بازآفرینی اجتماع محور در محله سهل آباد شیراز پرداخته شد و تجربیات اقدامات توانمندسازی ،ساماندهی و ایجاد نهاد اجتماعی خانه محله، بعنوان یک تجربۀ کلاسیک بازآفرینی شهری پایدار، معرفی شد.۱۳۹۷/۱۰/۱۱
منبع : اداره بازآفرینی محلات شهری
تعداد بازدیدها : ۲۳۰
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید
sss

تمامی حقوق این سایت متعلق به شهرداری شیراز می باشد
  
رئیس اداره
دکتر نسترن نژداغی
دکتر نسترن نژداغی
تلفن تماس :37368250
ملاقات مردمی :
پنجشنبه ها
ساعت : 9 صبح تا 11
 


آخرین اخبار
           
سسس

   کل : ۱۲  نمایش ۱ الی ۴   ۱ ۲ ۳